piątek, 26 kwietnia, 2024
Uroda

Kilka słów o rodzajach odżywek do włosów

Odżywka – jeden z niezbędnych elementów pielęgnacji włosów każdej kobiety. Dobrze wyglądające włosy to przede wszystkim oznaka zdrowia i witalności, dlatego też bujna czupryna jest pożądana przez kobiety (jak i mężczyzn) w różnym wieku.

Warto zauważyć, że w niektórych środowiskach panuje przekonanie, że każda odżywka jest dobra dla włosa. Jest to całkowity absurd, ponieważ tylko zrównoważona pielęgnacja sprawi, że włosy będą w lepszym stanie. Aby nie błądzić wśród sklepowych półek z odżywkami do włosów należy ustalić jakie braki posiadają nasze włosy oraz z jakimi problemami borykają się na co dzień.

Pierwszy problem włosów jest bardzo popularny – są to włosy suche, kruszące się na końcach, mało elastyczne oraz puszące się, a w skrajnych przypadkach plączące się i szorstkie w dotyku. Kolejny typ włosów z problemami to włosy pozbawione blasku, delikatne oraz słabe i rozdwajające się. Ostatni typ to włosy suche, który natychmiast po ich zwilżeniu wodą wysychają i pozostają nieprzyjemnie szorstkie. Powyższe trzy typy włosów problematycznych przedstawiają trzy całkiem różne sytuacje, w których włosy zmagają się z problemami na tyle odżywczym.

Aby odpowiednio dobrać odżywkę należy przeglądać i studiować skład. Z pewnością warto unikać alkoholi w różnej postaci: cetearyl alcohol lub alcohol denat. To właśnie te substancje są odpowiedzialne za szybsze niszczenie się struktury włosa, która pozostaje przesuszona. Wiadomo – alkohol w odżywkach aktywuje inne substancje zbawienne dla włosów, jednak nadmierne używanie takich kosmetyków sprawia, że włosy się puszą, a ich kondycja ulega pogorszeniu.

Wracając do wyszczególnionych powyżej typów włosów warto zauważyć, że ze względu na problem należy wybrać odpowiednią odżywkę.

Problem pierwszy czyli włosy puszące się i mało elastyczne: to znak, że włosy potrzebują emolientów czyli tzw.: silikonów i olejów. To one są odpowiedzialne za zabezpieczenie włosa warstwą ochronną, by te nie uległy uszkodzeniom mechanicznym oraz nie straciły wody. Powszechnie panuje przekonanie o szkodliwości silikonów, które błędnie są odbierane jako substancja silnie uzależniająca włosy. Jednak to one odpowiadają za oblepienie włosa, czyli za zabezpieczenie jego struktury. Emolienty sprawiają, że włos jest gładki, lśniący, dociążony oraz posiada zdrowy wygląd. Aby wybrać odżywkę bogatą w te składniki należy szukać w składzie takich substancji jak Lanolin, Butyrospermum Parkii Butter, Cera Alba albo wszystkich nazw z końcówką Oil.

Odżywki emolientowe są najpopularniejsze, dlatego bez problemu można znaleźć takową w każdej drogerii.

Kolejny, drugi typ włosów: rozdwajające się, delikatne oraz słabe. Na ten problem powinna pomóc odżywka proteinowa. Proteiny to białka, które są budulcem włosa, dlatego niedobór takiej substancji stanowi poważny problem. Proteiny w składzie odżywek są ukryte pod nazwami: Hydrolyzed Wheat Protein, Hydrolyzed Silk, Hydrolyzed Keratin. Odżywki proteinowe należy stosować raz w tygodniu lub w momencie, kiedy nasze włosy są faktycznie słabe. Nadmiar protein sprawia, że włosy są nieprzyjemnie sztywne, niepodatne na układanie, a także puszące. W przypadku nadużycia protein należy je jak najszybciej odstawić i zastąpić je emolientami.

Ostatni włosowy problem to włosy szorstkie, pozbawione wody oraz bardzo szybko schnące. Taki problem sygnalizuje, że włosy nie mają wystarczająco dużo wody w środku, dlatego też należy sięgnąć po humektanty. Humektanty chronią przed utratą wody oraz zapobiegają usztywnieniu proteinowemu, dlatego doskonale współgrają razem z odżywkami proteinowymi. Szukając tych substancji należy zwrócić uwagę na składniki takie jak: Glicerin, Aloe Vera, Urea, Mel. Odżywki humektantowe są mniej popularne, jednak nie można bagatelizować ich roli w pielęgnacji włosów.

Jak widać wiedza zapobiega włosowym problemom, dlatego przed wyborem odżywki należy zdefiniować co tak naprawdę potrzebują nasze włosy. Zrównoważona pielęgnacja to klucz do pięknych i zdrowych włosów.