środa, 12 czerwca, 2024
PolecamyStyl życia

O jakich zagrożeniach w Internecie warto pamiętać?

W dzisiejszych czasach Internet stał się medium, które na co dzień wykorzystuje niemal każdy z nas, od starszych po najmłodszych. Za jego pośrednictwem robimy zakupy online, załatwiamy urzędowe sprawy, a nasze dzieci za jego pomocą odrabiają lekcję oraz wyszukują informacje. Aktualnie dostęp do Internetu może mieć praktycznie każdy, do tego celu wystarczy bowiem posiadanie zwykłego smartfona oraz znalezienie się w zasięgu jakiejkolwiek darmowej sieci, którą udostępnia dla swoich mieszkańców niemal każde większe miasto.

Na co warto zwracać szczególną uwagę, aby uczynić korzystanie z dobrodziejstw oferowanych przez „wirtualny świat” bezpiecznym zarówno dla nas samych, jak i dla naszych najbliższych?

Wyłudzanie danych dostępowych do bankowości internetowej

Coraz więcej osób decyduje się na założenie oraz prowadzenie swojego konta online. Przemawia za tym niewątpliwa wygoda korzystania z niego, mamy bowiem dostęp do zgromadzonych na naszym koncie środków w dowolnym miejscu i czasie. Posiadając konto online powinniśmy jednak zwracać baczną uwagę na to, gdzie i jak przechowujemy do niego nasze dane dostępowe. Ze względu na wirusy i potencjalne ataki hakerskie, na które nieustannie jest narażony Internet, w żadnym wypadku nie powinno się bowiem przechowywać ich na dysku twardym komputera.

Coraz częściej zdarza się także, że cyberprzestępcy próbują samodzielnie uzyskać od nas dane do konta bankowego podszywając się pod nasz bank lub inną instytucję finansową oraz prosząc o ich dobrowolne podanie. W wypadku otrzymania takiego e-maila lub SMSa w żadnym wypadku nie powinniśmy podawać naszych prywatnych informacji oraz niezwłocznie skontaktować się z bankiem. Pamiętajmy, że banki nigdy nie proszą o podanie loginów, numerów PIN, czy innych informacji osobistych za pośrednictwem sieci.

Wirusy i ataki hakerskie

Na ataki wirusów jesteśmy narażeni praktycznie każdego dnia, kiedy korzystamy z dostępu do Internetu. Wbrew pozorom, nie trzeba wcale wchodzić na strony z „podejrzaną” zawartością, by nasz komputer został zainfekowany. Skutki działania wirusów komputerowych mogą być opłakane, mogą one bowiem spowodować całkowite zniszczenie systemu operacyjnego komputera i, co za tym idzie, utratę cennych danych zgormadzonych na dysku, dać dostęp do naszych osobistych danych dla obcych osób, a także spowodować wyświetlanie uciążliwych reklam i wyskakujących okienek.

Aby chronić nasz komputer i zgormadzone na nim pliki przed szkodliwym działaniem wirusów, powinniśmy pamiętać, aby nigdy nie otwierać załączników do e-maili pochodzących od nieznanych odbiorców. Każdy użytkownik systemu Windows powinien posiadać także zainstalowany i, co ważniejsze, regularnie aktualizowany program antywirusowy, który będzie blokował potencjalne ataki hakerskie oraz zabezpieczy nasz system operacyjny przed zainstalowaniem na nim szkodliwego oprogramowania spyware. Aby zminimalizować ryzyko „złapania wirusa” najlepiej jest także unikać pobierania plików pochodzących z nieznanych nam witryn internetowych.

Media społecznościowe a prywatność w sieci

Duża dostępność Internetu sprawia, że korzystający z niego ludzie czują się anonimowi. Osoby, które na co dzień korzystają z tzw. mediów społecznościowych i dzielą się swoim życiem ze znajomymi, często nie zdają sobie sprawy, ze ich osobiste zdjęcia czy personalia może zobaczyć praktycznie każdy użytkownik Internetu. Może to prowadzić także do tego, że otrzymujemy niechcianą i często bardzo nachalną korespondencję ze strony zupełnie obcych osób, które trafiły na nasz profil na portalu internetowym. Osoby te czują się w Internecie całkowicie anonimowe, często posuwają się więc do gróźb, czy w inny sposób naruszają nasze poczucie bezpieczeństwa oraz prywatność.

Z tego też powodu, jeśli już posiadamy nasze zdjęcia i udostępniamy informacje o nas samych w mediach społecznościowych, najbezpieczniej jest zastrzec ich widoczność tylko do grona osób, które mamy wśród znajomych. Dzięki temu prostemu posunięciu będziemy mogli tak jak wcześniej dzielić się naszym życiem z rodziną i przyjaciółmi, jednocześnie chroniąc naszą prywatność przed obcymi. Szczególną ostrożność powinni zachować także rodzice i w miarę możliwości starać się nie publikować w sieci prywatnych zdjęć swoich dzieci.

Artykuł powstał we współpracy z serwisem Dobry VPN