piątek, 19 lipca, 2024
Dom i ogród

Jak czyścić srebro domowym sposobem

Biżuteria, szczególnie ta często używana, ma tendencje do zbierania zanieczyszczeń. Dotyczy to również srebra, które nie tylko się brudzi, ale też z biegiem czasu czernieje. Czy da się coś na to poradzić i nieco odświeżyć posiadaną srebrną biżuterię? Zdecydowanie tak, a nawet można ją częściowo uchronić przed przyszłymi zniszczeniami. Poniższe sposoby świetnie sprawdzą się również podczas czyszczenia innych srebrnych przedmiotów.

Domowe sposoby oczyszczania srebra

Domowe czyszczenie srebra może przynieść wspaniałe rezultaty, a do tego oszczędzić wiele pieniędzy. Nie potrzeba do tego profesjonalnych środków, wręcz można wykorzystać wiele z tych, które zawsze znajdują się w domu. Poznaj kilka najpopularniejszych i najbardziej sprawdzonych sposobów na oczyszczanie srebra we własnym zaciszu domowym.

Czyszczenie srebra z folią aluminiową

Choć brzmi to nieco niedorzecznie, to bardzo skuteczna metoda oczyszczania srebra. Szklane naczynie należy wyłożyć folią aluminiową, a następnie umieścić na niej przedmioty, które chcesz oczyścić. Muszą one koniecznie dotykać folii. Następnie trzeba wymieszać 0,5 litra gorącej wody z połową szklanki sody oczyszczonej. Można także połączyć ten sposób z wymienionym później roztworem z sody oczyszczonej i octu – wystarczy zastąpić nim mieszankę z samą sodą. Następnie wybranym roztworem należy zalać srebrne przedmioty. Już po kilku minutach zabrudzenia powinny osadzić się na folii, jednak dla pewności można pozostawić tak miskę do wystudzenia wody.

Roztwór sody z octem

Połączenie tego sposobu z poprzednim z pewnością da świetne efekty, jednak można również pominąć etap z folią aluminiową. Wówczas wystarczy przygotować odpowiedni roztwór, a następnie zanurzyć w nim srebro na ok. 15 minut. Po tym czasie zabrudzenia powinny zniknąć, a przedmioty zostaną odświeżone i będą wyglądać po prostu lepiej. Oto lista składników roztworu:

  • litr wody
  • łyżka octu
  • łyżka sody

Składniki wystarczy ze sobą wymieszać, by uzyskać odpowiedni roztwór do czyszczenia srebra.

Użycie pasty do zębów

Ten sposób również może zabrzmieć absurdalnie, jednak jest bardzo popularny, a do tego wyjątkowo prosty. Może się on również sprawdzić w usuwaniu niewielkich plamek rdzy. Jak się do tego zabrać? Na początek wybierz odpowiednią pastę – unikaj tych z drobinkami, jak i wybielających, by nie uszkodzić powierzchni przedmiotu. Następnie nałóż pastę na srebro na kilkanaście minut lub delikatnie je nią umyj. Dobrze nada się do tego gąbka do mycia naczyń – koniecznie jej miękka strona! Po spłukaniu pasty zabrudzenia powinny być znacznie mniej widoczne.

Jak zadbać o srebrne przedmioty?

Lepiej zapobiegać niż leczyć – choć to medyczna zasada, świetnie odnosi się również do srebrnych przedmiotów, których czyszczenie potrafi zabrać niekiedy dużo czasu i energii. Warto więc dbać o bezpieczeństwo srebra, by uniknąć zbyt częstych sesji sprzątania, które może dodatkowo zaszkodzić różnym przedmiotom. Jakie są podstawowe zasady dbania o srebro?

  • Przechowuj srebro zawinięte w szmatkę i schowane w strunowym woreczku. Dzięki temu nie będzie ono śniedziało.
  • Unikaj przechowywania srebra na świetle, w wilgoci lub w pobliżu substancji chemicznych. Każdy z tych czynników źle na nie wpłynie.
  • Zdejmuj srebrną biżuterię przed kontaktem z wodą lub kosmetykami zawierającymi alkohol. Z tymi ostatnimi srebro lubi wchodzić w reakcję.
  • Raz na jakiś czas poleruj srebro suchą bawełnianą ściereczką lub taką wykonaną z mikrofibry.

Jeśli domowe sposoby nie są w stanie odmienić wyglądu Twojej biżuterii, udaj się do jubilera. Być może on coś poradzi na zaśniedziałe lub sczerniałe srebro. Powodzenia!