środa, 12 czerwca, 2024
Uroda

Ziołowe kuracje do włosów

Zauważywszy u siebie kłopoty z włosami, często pierwszą rzeczą, jaką robimy jest poszukiwanie w sklepach gotowych kosmetyków do włosów, mających wyeliminować problem. Pogorszenie kondycji, przesuszenie, przetłuszczanie się, wypadanie, kruchość włosów – na te i inne podobne kłopoty pomocne mogą okazać się nie tylko reklamowane w telewizji i internecie preparaty, ale i własnoręcznie przygotowane kuracje domowe.

Nie od dziś wiadomo, że w roślinach tkwi prawdziwa moc. Zioła niejednokrotnie są dużo skuteczniejszym lekarstwem na różnego typu schorzenia, aniżeli dostępne w aptekach medykamenty. Warto wykorzystać nieocenioną moc ziół, jeśli nasze włosy nie są w najlepszej formie.

Wiele osób boryka się na przykład z problemem wypadania włosów. W takich wypadkach, często wertujemy internet w poszukiwaniu antidotum na tę niekomfortową dolegliwość. Tymczasem warto uciec się właśnie do roślin leczniczych i zastosować następującą kurację: w sklepie zielarskim kupujemy skrzyp polny, pokrzywę, rozmaryn, łopian. Z ziół przyrządzamy mieszankę. Po każdym myciu włosów robimy płukankę, której bazą jest wywar z kilku łyżek naszej ziołowej mieszanki. Wymienione zioła można też używać wewnętrznie. Herbatka z pokrzywy, ziołowe tabletki z wyciągiem ze skrzypu polnego będą dobrym uzupełnieniem kuracji. Dla wzmocnienia i porostu włosów nieoceniona jest też czarna rzepa. W prosty sposób można wykonać z niej maskę. Ścieramy rzepę na tarce, wyciskamy z niej sok, a potem wcieramy w skórę głowy, zawijamy ręcznikiem i czekamy około 20 minut.

Bolączką wielu osób są przetłuszczające się włosy. Na kłopot ten również pomocne mogą być rośliny lecznicze. Podobnie, jak w przypadku osłabionych włosów, tu również warto stosować płukanki. Do ich przygotowania warto użyć takich ziół, jak: nagietek, pokrzywa, podbiał, tymianek, mięta, szałwia.

Włosy wysuszone najlepiej pielęgnować podając im zioła w postaci oleistej. Do tego celu pomocna nam będzie oliwa z oliwek, do której dodamy mocny napar z takich ziół, jak: rozmaryn, pokrzywa, listki gruszy, rumianek.