piątek, 19 lipca, 2024
Dom i ogród

Jak czyścić złoto domowym sposobem. Praktyczne wskazówki

Proces czyszczenia złota może być żmudny i czasochłonny, ale wcale nie musi tak być. Złoto jest metalem szlachetnym, w który wiele osób inwestuje ze względu na jego wartość. Ważne jest, aby wiedzieć, jak czyścić złoto w domu, aby nie zrujnować swojej biżuterii lub innych złotych przedmiotów!

Użyj szczoteczki do zębów, aby wyszorować złoto sodą oczyszczoną i wodą.

Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, jest przygotowanie pasty. Zmieszaj jedną łyżkę stołową sody oczyszczonej z taką ilością wody, aby uzyskać gęstą, pastowatą konsystencję. Nałóż pastę na szczoteczkę do zębów i zacznij szorować złotą biżuterię. Kontynuuj ten proces przez około pięć minut, aż wszystkie zabrudzenia zostaną usunięte z powierzchni. Jeśli nadal jest trochę brudu, ponownie zastosowuj pastę i kontynuuj szorowanie.

Opłucz dokładnie złoto ciepłą wodą.

Następnym krokiem jest dokładne wypłukanie złota ciepłą wodą. Pomoże to usunąć wszelkie pozostałości olejków z Twoich rąk lub roztworów do czyszczenia biżuterii, które mogą być obecne na Twoim kawałku biżuterii i mogą mieć negatywny wpływ na jej ostateczny wygląd po wyschnięciu. Jest to również ważne, ponieważ czasami ciała stałe mogą pozostać po wyschnięciu, więc upewnij się, że zostały dobrze wypłukane.

Poleruj złoto, używając miękkiej szmatki, na przykład starego T-shirtu.

Brud, oleje i oksydanty z Twojej skóry mogą pozostawić plamy na złotej biżuterii. Nie musisz jednak kupować specjalnego środka czyszczącego. Wystarczy stary T-shirt lub inna miękka szmatka i ciepła woda. Zanurz miękką szmatkę w ciepłej wodzie, wykręć ją delikatnie (nie za mocno), a następnie przetrzyj nią swoją złotą biżuterię, aby usunąć brud i oleje. Spłucz chłodną wodą, a następnie ostrożnie osusz miękką ściereczką lub ręcznikiem. Wypolerowanych przedmiotów nie należy zanurzać w wodzie, gdyż może to spowodować szybsze matowienie niż w innym przypadku. Nie powinny też wchodzić w kontakt z żadnymi ostrymi chemikaliami, takimi jak wybielacz czy amoniak.

Wygładź rysy na złocie, pocierając je delikatnie oliwą z oliwek i solą.

Jednym z najprostszych sposobów na wypolerowanie rys na złocie jest pocieranie go solą i oliwą z oliwek. Będziesz potrzebował miękkiej szmatki, soli, którą posiadasz (sól morska lub inna gruboziarnista) i trochę oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia do tego projektu. Pocieraj ją delikatnie, aż znikną wszystkie ślady zadrapań. Spłucz dobrze pod chłodną wodą i osusz miękką szmatką. Sekret wypolerowania rys na złocie tkwi w użyciu soli i oliwy z oliwek, choć proces ten może zająć trochę czasu. 

Aby zacząć, będziesz potrzebować dwóch misek: jednej na wodę i jednej na sól (morską lub inną gruboziarnistą). Napełnij obie tak, aby podczas mieszania ich razem nie przelały się. Włóż swoje złoto do wody, a następnie umieść obie miski na równej powierzchni przed sobą. Następnie umyj się mydłem i osusz ręce przed przystąpieniem do tego zabiegu. Weź trochę oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia, wlej ją do jednej z misek z solą, aż do całkowitego rozpuszczenia (będziesz wiedzieć, kiedy wszystkie grudki soli znikną). 

Następnie, weź trochę więcej oliwy z oliwek i wetrzyj ją w swoje złoto okrężnymi ruchami. Jeśli używasz soli morskiej zamiast kamiennej lub innej gruboziarnistej, nie martw się o to, że mieszanka wody i soli całkowicie się rozpuści, ponieważ ziarna dostaną się do wszystkich zakamarków. Pocieraj tak długo, aż wszystkie rysy znikną. Kiedy rysy znikną, spłucz złoto słodką wodą i osusz je miękką szmatką lub papierowym ręcznikiem (nie używaj tkaniny, która mogłaby pozostawić fusy). I gotowe! Teraz możesz znów nosić swoje złoto, nie martwiąc się o brzydkie zadrapania. 

Podsumowanie

Czasami może wydawać się, że Twojej ulubionej złotej biżuterii już nic nie pomoże i czas się z nią pożegnać — Nic bardziej mylnego!

Zanim się poddasz, spróbuj koniecznie wszystkich domowych sposobów na wyczyszczenie złota, wydają się one banalne, ale są bardzo skutecznie.