piątek, 19 lipca, 2024
Uroda

Przyśpieszenie porostu włosów – co warto wiedzieć?

Długie, piękne włosy to marzenie wielu osób. Niestety rzeczywistość często odbiega od marzeń. Przeważnie borykamy się z całym szeregiem kłopotów z włosami – począwszy od ich przesuszenia, na wypadaniu skończywszy. Co rusz pojawiają się na rynku preparaty, które, jak obiecują producenci, mają być cudownymi eliksirami na porost włosów, dającymi niewiarygodne efekty.

Niestety, te hasła to zazwyczaj tylko chwyty reklamowe, żadnych spektakularnych rezultatów preparaty te nie przynoszą. Dzięki zawartym w nich substancjom (często pochodzenia roślinnego) oczywiście możliwa jest częściowa rewitalizacja włosów i zintensyfikowanie ich porostu, ale z uwagi na to, że specyfiki te do tanich na ogół nie należą, warto zastanowić się nad ich kupowaniem, zwłaszcza, że efekty mogą być mniej satysfakcjonujące niż tego byśmy oczekiwali.

Aby wzmóc porost włosów, warto uciec się do starych, sprawdzonych sposobów, które mogą okazać się skuteczne, a na pewno okażą się tańsze, niż wszystkie „cudowne” specyfiki. Do takich dawnych receptur z pewnością należy picie naparów ziołowych. Warto tu w szczególności zwrócić uwagę na takie rośliny lecznicze jak: pokrzywa, skrzyp polny, kozieradka, rozmaryn, aloes, rumianek. Z wywarów ziołowych można też robić płukanki i stosować je bezpośrednio na włosy.

Sposobem na porost włosów mogą być też samodzielnie przyrządzone maski i wcierki. Do takich kuracji najczęściej używa się: oleju rycynowego, żółtek jaj, miodu i cytryny, oliwy z oliwek, drożdży. Jeśli już o drożdżach mowa, warto dodać, że ich picie również może przyczynić się do nasilenia porostu włosów. Ma to związek z dużą ilością zawartych w drożdżach witamin i minerałów, które są potrzebne włosom, np. witamin z grupy B, biotyny, cynku.

Na szybszy wzrost włosów może mieć też wpływ nasze codzienne odżywianie. Dieta powinna być bogata w: otręby, ziarna i produkty z pełnego ziarna, orzechy, ryby, chudy nabiał, wątróbkę, warzywa i owoce. Ostatnia rzecz to dbałość o włosy. Należy ograniczyć stosowanie suszarek, prostownic i tym podobnych urządzeń działających w wysokiej temperaturze. Ponadto zaleca się masowanie skóry głowy i codzienne szczotkowanie w celu pobudzenia cebulek. Ważne jest też regularne przycinanie końcówek.