sobota, 18 maja, 2024
Dom i ogród

Mieszkanie od dewelopera czy budowa domu?

Kupno mieszkania lub domu na własność to zazwyczaj największa inwestycja w życiu każdego dorosłego człowieka. Większość przez wiele miesięcy szuka idealnego mieszkania lub działki pod budowę domu, które ostatecznie zdecydują się kupić. Pod uwagę brana jest wielkość, lokalizacja, cena oraz bliskość szkoły, przedszkola lub terenów zielonych. Decyzja o tym czy wybudować dom czy też zdecydować się na kupno gotowego mieszkania zależy od wielu czynników. Zarówno jedna jak i druga opcja ma swoje plusy oraz minusy.

Mieszkanie od dewelopera

Jedną z zalet kupna gotowego mieszkania jest wygoda. Po uzyskaniu zdolności kredytowej wystarczy podpisać kilka dokumentów i można się urządzać. Przy zakupie możemy skorzystać z pomocy agenta nieruchomości, który samodzielnie przeprowadzi za nas cały proces negocjacji i poszukiwań mieszkania spełniającego nasze wymagania. Warto wiedzieć, że wiele lokali w stanie deweloperskim dostępnych jest w promocyjnych cenach jeśli są to jedne z ostatnich dostępnych w danym budynku. Dodatkowym atutem jest to, że deweloperzy budują mieszkania w ciekawych i atrakcyjnych lokalizacjach, w których w przeciągu kilku lat powstanie pełna infrastruktura. Większość mieszkań posiada również zagwarantowane miejsce w garażu podziemnym, które w przypadku braku własnego samochodu można komuś wynająć.

Przeglądając oferty mieszkań deweloperów jak np. WPB sp. z o.o. z Wrocławia, możemy znaleźć mieszkania o różnym metrażu, od małych do dużych, z antresolą lub bez. Gotowe mieszkanie nie oferuje zupełnej swobody w urządzaniu. Jego układ można oczywiście modyfikować, ale tylko w ograniczonym stopniu. Mimo wszystko, jeżeli zależy nam bardzo na czasie i chcemy uniknąć dużego nakładu pracy związanego z urządzaniem mieszkania, to lepiej zakupić gotowe mieszkanie zamiast budować dom od podstaw.

Budowa domu od podstaw

Zupełnie inaczej ma się sprawa z budową własnego domu. Cały proces jest znacznie dłuższy i bardziej skomplikowany. Pierwszą rzeczą jest znalezienie odpowiedniej działki budowlanej. Ciekawą propozycją jest kupno ziemi na powstającym osiedlu domków jednorodzinnych, ponieważ nie trzeba się wtedy martwić o drogę dojazdową, kanalizację lub gazociąg. Jeżeli jednak chcemy mieszkać z dala od innych, to sytuacja robi się mniej ciekawa. Podłączenie mediów takich jak prąd czy woda wiążę się z bardzo dużym wydatkiem, nie wspominając o tym, że musimy jeszcze rozwiązać kwestię sieciowego gazu, internetu światłowodowego i kanalizacji.

Po wyborze działki przychodzi czas na projekt domu. Tu istnieją dwie możliwości – kupno gotowego projektu lub zatrudnienie architekta do zaprojektowania wymarzonego domu spełniającego wszystkie nasze wymagania. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie aby zmodernizować gotowy projekt w sposób nam odpowiadający. Na tym etapie warto dokładnie przemyśleć kwestię garażu, przybudówki lub pomieszczenia gospodarczego, ponieważ można za jednym razem załatwić wszystkie pozwolenia budowlane i oszczędzić sobie problemów w przyszłości. Bardzo ważny jest również wybór materiałów do budowy domu i zatrudnienie odpowiedniej firmy budowlanej, która zrealizuje projekt. Ciekawą rzeczą są panele słoneczne, które znacznie zredukują rachunki za ogrzewanie. Warto na etapie projektowania przemyśleć tę kwestię, aby jak najlepiej przystosować kształt dachu do ich umieszczenia.

Jak widać budowa domu od podstaw nie należy do najprostszych przedsięwzięć. Cały proces od znalezienia odpowiedniej działki pod budowę, do urządzania wnętrz potrafi trwać nawet kilka lat, a w międzyczasie pojawia się mnóstwo nieprzewidzianych kosztów, które na całe szczęście można rozłożyć na cały okres budowy domu. Oprócz tego dochodzi jeszcze zagospodarowanie ogrodu i późniejsze jego utrzymanie. Jednak wszystkie te trudności nie mają znaczenia, jeśli uda się zamieszkać w wymarzonym miejscu, w pięknym domu z ogrodem, który zapewnia spokój i poczucie bezpieczeństwa. Niektórym może przeszkadzać odległość do miejsca pracy czy szkoły, ale takie są uroki mieszkania pod miastem.

Co zatem wybrać?

Odpowiedź na pytanie “mieszkanie od dewelopera czy budowa domu?” nie jest prosta. Każde rozwiązanie oferuje zupełnie co innego i ciężko jednoznacznie stwierdzić, które z nich jest lepsze. Za kupnem mieszkania stoi przede wszystkim szybkość i prostota całego procesu, ale nie ma takiej swobody jak w budowaniu własnego domu – no i oczywiście brak jest ogrodu. Kompromisem jest kupno domu od dewelopera, który łączy wszystkie zalety obu rozwiązań. Niestety takie rozwiązanie nie każdego zadowoli w pełni, gdyż chcąc mieć niepowtarzalny dom powinniśmy go wybudować sami. Trzeba jednak pamiętać, że kupione mieszkanie można szybko sprzedać i kupić nowe a z domem będzie większy problem, bo nie postawimy nowego w kilka miesięcy. Budowa własnego domu powinna więc być rozważniej przemyślana.