poniedziałek, 22 kwietnia, 2024
Styl życia

Czym różnią się style salsy?

Podejmując decyzję o zapisaniu się na kurs salsy, często stajemy przed dylematem jaki styl salsy wybrać. Działające w Polsce szkoły najcześciej oferują jej dwa wiodące style, a mianowicie salsę kubańską oraz salsę liniową.

Salsa kubańska

Ten styl salsy wywodzący się z Kuby charakteryzuje przede wszystkim oparciem geometrii tańca o koło. Tańcząca salsę kubańską para porusza się wokół własnej osi, po kole. Kroki są tańczone najczęściej „na 1” oraz „na 3” i wykonywane na boki oraz do tyłu.

Salsę kubańską charakteryzują figury, które w dużej mierze oparte są o zaplecenia rok tańczących oraz liczne otwarcia oraz zamknięcia pary. W otwarciach wykonywanych jest wiele tańczonych figur.

Warto również wspomnieć o Ruedzie de Casino, która jest grupową odmianą salsy. Pary tańczą je ustawione w okręgu, wykonując figury podawane przez prowadzącego.

Salsa liniowa

Ten rodzaj salsy wywodzi się z USA, gdzie został rozwinięty przez środowisko mieszkających tam latynosów. To co w tym stylu najbardziej rzuca się w oczy w odróżnieniu od salsy kubańskiej to geometria tańca, która oparta jest o ruch partnerów po lini, do przodu i do tyłu. W zależności od ośrodka, w którym się rozwijała, wyewoluowała na dwa różniące się od siebie style – salsę New York Style (Salsa NY) oraz Los Angeles Style (Salsa LA).

W Salsie NY tańczy się „na 2” i opiera się w głównej mierze o „cross-body” czyli przechodzeniu partnerów po linii. Jest to styl płyny, delikatny i zmysłowy, eksponujący partnerkę i partnera.

Salsa LA jest tańczona „na 1” i jest o wiele szybsza i bardziej widowiskowa od Salsy NY. Występują w niej częste obroty, skomplikowane figury oraz elementy akrobatyczne.

Niezależnie na który styl się zdecydujemy, nauka salsy z pewnością przyniesie nam sporo korzyści.

Autor zdjęcia: Anton Kudris