Kuchnia z wyspą – praktyczna czy tylko modna?
Pomimo tego, że wyspa kuchenna wiąże się ze znacznie wyższymi nakładami finansowymi, niż tradycyjny układ mebli, coraz więcej osób wybiera taki sposób aranżacji kuchni. Czy popularność wysp kuchennych wynika z mody, czy też decydują o niej praktyczne aspekty takiego rozwiązania?
Wyspa kuchenna to nic innego jak dodatkowe szafki z blatem, pozwalającym na przygotowywanie posiłków. Często wyposażona jest w kuchenkę lub płytę grzewczą, a także zlewozmywak lub zmywarkę. Do wyspy doprowadza się również instalację elektryczną, pozwalająca na podłączenie różnych urządzeń ułatwiających pracę w kuchni.
Dobrze zorganizowana wyspa kuchenna z pewnością posiada wiele zalet. Poza tym, że stylowo i nowocześnie wygląda, pomaga również w lepszej organizacji prac związanych z gotowaniem i przygotowywaniem posiłków. Przede wszystkim wszystkie urządzenia AGD znajdują się w jednym miejscu, dzięki czemu nie musimy biegać między zlewem, kuchenką a blatem roboczym. Przygotowanie posiłku w tak urządzonej kuchni przebiega więc sprawniej i szybciej. Dostęp do wyspy z wielu stron pozwala na jednoczesną pracę wielu osób, bez obaw, że ich drogi będą się krzyżować. Kucharze mogą się również ze sobą swobodnie komunikować oraz wzajemnie obserwować swoją pracę. Nie bez powodu tego typu rozwiązania od lat stosowane są w aranżacji profesjonalnych kuchni.
Kolejna zaleta wyspy kuchennej jest możliwość jednoczesnej pracy i uczestniczenia w życiu domowników, szczególnie jeśli wyspa jest elementem kuchni otwartej, połączonej z salonem. Przygotowanie posiłku nie przeszkadza wtedy w rozmowach z gośćmi, czy też nadzorowaniu zabaw dzieci. W wielu domach wyspa kuchenna pełni również funkcję stołu, przy którym spożywa się śniadania lub szybkie przekąski w ciągu dnia. W ten sposób staje się miejscem integrującym wszystkich mieszkańców domu. Dzięki wyspie kuchennej zyskujemy również dodatkowe miejsce na szafki i szuflady do przechowywania naczyń i urządzeń kuchennych.
Powszechnie uważa się, że wyspy kuchenne sprawdzają się jedynie w przestronnych pomieszczeniach. Trudno tutaj generalizować, ponieważ zależy to głównie od kształtu pomieszczenia, oraz wielkości i funkcji samej wyspy. W małych mieszkaniach z wydzielonym aneksem kuchennym z pewnością bardziej sprawdzi się półwysep kuchenny, który posiada wszystkie zalety wyspy, a wymaga zdecydowanie mniej przestrzeni. Pełni również funkcję elementu dzielącego przestrzeń, a w sytuacji, gdy zamocujemy trochę wyższy blat od strony salonu- pomaga ukryć przed gośćmi kuchenny bałagan.
Namiastką wyspy kuchennej może być również tzw. mobilna wyspa, czyli blat kuchenny na kółkach, który można wystawić na środek pomieszczenia, a w razie potrzeby odstawić pod ścianę.
Aby wyspa czy półwysep kuchenny były funkcjonalne, wymagają starannego zaprojektowania. Należy pamiętać o pozostawieniu odpowiedni dużej przestrzeni pomiędzy blatem wyspy, a innymi szafkami bądź ścianami. Powinna ona pozwalać na swobodne mijanie się dwóch osób, czyli wynosić minimum 1 m. W przypadku szafek otwieranych lub szuflad, należy dodać do tego jeszcze szerokość drzwiczek lub głębokość szuflady. Jeśli wyspa wyposażona jest w urządzenia do gotowania, powinniśmy zadbać o instalację wyciągu, który pochłonie nadmiar pary i unoszące się zapachy.