Zdrowotne właściwości zielonej herbaty

Coraz więcej osób zastępuje zielona herbatą inne napoje. Bardzo słusznie, ponieważ napar z zielonych listków wpływa dobroczynnie na wiele funkcji naszego organizmu. Nie bez powodu już w starożytnych Chinach zielona herbata uważana była za środek wspomagający koncentrację i bystrość. Ostatnie badanie potwierdziły tę i inne zdrowotne właściwości tego napoju.

Zielona herbata zamiast kawy
Codzienną poranną kawę warto zastąpić zieloną herbatą, która zwiększa zdolności umysłowe i fizyczne organizmu. Potrafi przy tym postawić na nogi skuteczniej niż tradycyjna „mała czarna”. Pobudzające działanie zielonej herbaty przebiega stopniowo, dzięki czemu nie pojawia się typowa przy kawie nerwowość. Efekt pobudzenia utrzymuje się natomiast znacznie dłużej, niż w przypadku kawy czy napoi energetyzujących. Dodatkowo dostarcza wielu witamin, takich jak A, B, B2, C, E, K i PP, dzięki którym rozpoczniemy dzień pełni energii. Aby zielona herbata zadziałała pobudzająco, powinna być parzona 2-3 minuty. Parzona dłużej nie ma już swoich energetyzujących właściwości.

Wspomaga odchudzanie
Zielona herbata jest powszechnie stosowana jako środek wspomagający utratę niechcianych kilogramów. Zawarty w niej polifenol EGCG hamuje wchłanianie tłuszczów z pożywienia i przyśpiesza ich metabolizm. Napój wspomaga również trawienie oraz zapobiega zaparciom, a do tego działa lekko moczopędnie, co sprzyja likwidowaniu obrzęków i pozbywaniu się toksyn z organizmu.

Przeciwdziała chorobom układu krwionośnego i zawałowi serca
Wyjątkowy zestaw cennych substancji powoduje, że napar z zielonej herbaty skutecznie obniża ryzyko chorób układu krążenia. Przeciwdziała odkładaniu się złogów na ścianach naczyń krwionośnych i zwiększa ich przepuszczalność. Zmniejsza lepkość płytek krwi i zapobiega powstawaniu skrzepów. Zapobiega nadciśnieniu, obniża poziom trójglicerydów, zmniejszając w ten sposób ryzyko wystąpienia miażdżycy i zawału serca.

Chroni przed demencją i chorobą Alzheimera
Osoby regularnie pijące zieloną herbatę, w starszym wieku dłużej zachowują sprawność umysłową. Zawarte w niej polifenole skutecznie zwalczają toksyczne substancje, odpowiedzialne za wystąpienie choroby Alzheimera, demencji oraz innych chorób neurodegeneracyjnych.

Zmniejsza ryzyko wystąpienia raka
Te same polifenole zaburzają rozwój komórek rakowych, dzięki czemu przeszkadzają w rozwoju tej groźnej choroby. W tym czasie inne substancje zawarte w zielonej herbacie- katechiny, wychwytują wolne zapobiegając tym samym jednej z przyczyn raka.

Zapewnia piękna skórę
Dzięki dużej zawartości antyoksydantów zielona herbata zapobiega również starzeniu się skóry. Dlatego dość często wykorzystywana jest w kosmetyce jako składnik kremów przeciwzmarszczkowych. Ze względu na właściwości bakteriobójcze i tonizujące stosowana jest też w produkcji kosmetyków do oczyszczania skóry tłustej i trądzikowej.

Jak stosować, żeby działała?
Zaleca się picie zielonej herbaty 3-4 razy dziennie. Pita w większych ilościach może działać niekorzystnie na układ pokarmowy, szczególnie u osób nie przyzwyczajonych do tego napoju. Zieloną herbatę należy zaparzać woda w temperaturze 80 stopni. Parzona krótko (2-3 minuty) ma właściwości pobudzające, natomiast jeśli wydłużymy proces o kilka minut uzyskamy napar o działaniu uspokajającym. Ważny jest również wybór samej herbaty. Najlepsza jest ta sprzedawana w listkach, najlepiej nie zawierająca dodatkowych aromatów i dodatków smakowych. Herbata rozpuszczalna traci wiele ze swoich właściwości ze względu na duży stopień przetworzenia. Należy również podchodzić z dystansem do gotowych napojów oraz produktów spożywczych z dodatkiem zielonej herbaty. Z prawdziwego napoju zazwyczaj zostaje w nich wyłącznie smak.