Skuteczne sposoby na czyszczenie płyt ceramicznych i indukcyjnych
Tradycyjne kuchnie gazowe wypierane są przez płyty ceramiczne i indukcyjne. Nie tylko wyglądają elegancko i nowocześnie, ale pozwalają też na szybsze przygotowanie posiłków. Wiele osób zastanawia się, w jaki sposób czyścić płyty grzewcze, żeby służyły jak najdłużej i zachowały swój atrakcyjny wygląd.
Płyty ceramiczne
Ceramiczna płyta kuchenki jest bardzo podatna na zabrudzenia, będące efektem ubocznym codziennego gotowania posiłków. Jednak przy zastosowaniu kilku prostych zasad, utrzymanie jej w czystości nie powinno nastręczać większych problemów.
Przede wszystkim należy pamiętać, że płyta ceramiczna łatwo się zarysowuje, dlatego wykluczone jest stosowanie do jej czyszczenia ostrych narzędzi oraz środków zawierających substancje ścierne.
W codziennej pielęgnacji wystarczy przetarcie jej wilgotną gąbką lub, jeszcze lepiej, ściereczką z mikrofibry. Jeśli zabrudzenia nie są duże, wystarczy dodanie do wody odrobiny płynu do mycia naczyń. Po przetarciu, płytę należy wypolerować, aby zapobiec powstaniu nieestetycznych smug. Warto robić to jak najczęściej, ponieważ nawet para wodna potrafi zostawić na ceramice swój ślad, który z czasem będzie znacznie trudniej usunąć.
W przypadku poważniejszych zabrudzeń poleca się stosowanie delikatnego mleczka do czyszczenia, przeznaczonego do ceramiki. Oczywiście można użyć każdego środka czystości, który nie zawiera substancji ściernych i żrących składników, jednak te wyprodukowane specjalnie do czyszczenia płyt ceramicznych będą skuteczniejsze i pomogą jednocześnie w pielęgnacji kuchenki.
Do usuwania przypalonych zabrudzeń pomocny będzie specjalny skrobak, dołączany najczęściej przez producenta kuchenki. Można go również kupić w większości sklepów z artykułami do kuchni. W żadnym wypadku nie należy usuwać zabrudzeń nożem lub żyletką, ponieważ łatwo zarysować powierzchnię płyty.
Pozostałości wapienne np. po rozlanej wodzie można usunąć używając wody z octem lub sodą oczyszczoną. W tym celu należy rozprowadzić roztwór miękką ściereczka, pozostawić na kilka minut, a następnie umyć i wypolerować całą płytę.
Płytę grzewczą należy czyścić tylko wtedy, gdy jest zupełnie zimna.
Płyty indukcyjne
Płyty indukcyjne są znacznie łatwiejsze do utrzymania w czystości niż płyty ceramiczne, ze względu na to, że nie nagrzewają się całe, a tym samym rozlane ciecze nie przypalają się.
Tak samo jak w przypadku płyt ceramicznych, wskazane jest regularne przecieranie powierzchni wilgotną szmatką z irchy lub mikrofibry.
Do poważniejszych zbrudzeń należy używać środków przeznaczonych specjalnie do płyt indukcyjnych, które nie uszkodzą i nie zarysują delikatnej powierzchni. Środek należy rozprowadzić na zimnej płycie, odczekać chwilę, a następnie zmyć wilgotną ściereczką lub gąbką.
W uzyskaniu idealnego połysku i walce ze smugami może pomóc woda z dodatkiem octu lub płynem do mycia szyb.
Przypalenia na płycie indukcyjnej zdarzają się rzadko, lecz jeśli już się zdarzą, najlepiej usunąć je specjalnym skrobakiem lub specjalną gąbką do płyt indukcyjnych. Należy wystrzegać się ostrych, drapiących narzędzi- mogą uszkodzić powierzchnię płyty.
Podobnie jak w przypadku płyty ceramicznej- nie czyścimy kuchenki, która jest rozgrzana.