Przetłuszczające się włosy – jak walczyć z problemem?
Nadmiernie tłuste włosy to koszmar wielu kobiet, z którym nie zawsze wiadomo, jak sobie poradzić. Tłustość włosów jest efektem działania substancji zwanej sebum, produkowanej przez cebulki włosowe.
Przyczyny przetłuszczania się włosów
Jest to naturalny czynnik mający pozytywny wpływ na nasze włosy, ponieważ chroni je przed nadmiernym wysuszeniem i łamliwością. Jednak niekiedy mamy do czynienia z nadprodukcją sebum, czego rezultatem są właśnie stale przetłuszczające się włosy. Może to wynikać z różnych przyczyn, także natury chorobowej, takich jak zaburzenia gospodarki hormonalnej, ale też nieprawidłowe odżywianie, niedobór witamin, czy po prostu okres dojrzewania, kiedy to występuje dość często nadprodukcja niektórych hormonów czy substancji. Jeśli podłożem zwiększonego natłuszczenia są jakieś poważne problemy metaboliczne, warto zwrócić się po poradę do dermatologa. W lżejszych przypadkach można bardzo dobrze poradzić sobie samemu.
Sposoby na przetłuszczające się włosy
Przede wszystkim z takimi włosami należy obchodzić się bardzo delikatnie, to jest unikać czynników, które mogłyby dodatkowo podrażnić i tak już bardzo podrażnioną skórę głowy. Wbrew dość często spotykanym opiniom, do mycia głowy nie należy stosować gorącej wody, wyłącznie letnią, nie suszyć zbyt często gorącym powietrzem, nie upinać ciasno włosów, nie używać gęstej szczotki. Wszelkiego rodzaju odżywki stosować z umiarem, a w żadnym razie nie używać produktów zawierających proteiny, czy substancje uzupełniające lipidy – olejki i silikony. Wszystkie wymienione sposoby i środki mogą bowiem znacznie pogorszyć sytuację.
Na rynku istnieje wiele odpowiednich preparatów służących do pielęgnacji przetłuszczających się włosów, zawierających zazwyczaj wyciągi z pokrzywy, rumianku, szałwii, skrzypu, rozmarynu i innych ziół, regulujących produkcję sebum. Co jakiś czas można sięgnąć po specjalistyczne produkty medyczne dostępne w aptekach. Oczywiście myć głowę musimy codziennie, najlepiej rano, bowiem właśnie w nocy produkcja sebum jest najbardziej intensywna, do mycia zaś używać specjalnych szamponów, najlepiej o lekkiej, przeźroczystej konsystencji.