piątek, 19 lipca, 2024
Zdrowie

Najlepsze sposoby na wypadanie włosów

Najczęstsze kłopoty z włosami to zakłócona kondycja spowodowana złą pielęgnacją lub agresywnymi zabiegami oraz wypadanie włosów uzależnione od rożnych czynników, z których najczęstsze to uwarunkowania genetyczne, znaczne osłabienie farbowaniem lub trwałą oraz niezdrowy tryb życia. Jak walczyć z nadmiernie wypadającymi włosami? Czy można temu zapobiec?

Wszystko oczywiście uzależnione jest od przyczyny. Jeśli wypadanie włosów ma związek z uwarunkowaniami genetycznymi, ciężko jest zrobić cokolwiek, aby temu zapobiec. Możemy jedynie wziąć pod uwagę zabieg przeszczepu włosów, który uchodzi dziś za nowoczesną i skuteczną metodę walki z łysieniem.

Inaczej jest w przypadku wypadania włosów związanego z niezdrowym trybem życia. Tu, aby odwrócić ten stan rzeczy, wystarczy przyjąć zupełnie nową strategię odżywiania oraz wyeliminować ze swojego życia stres. Wypadanie włosów często dotyczy osób odchudzających się. Ma to związek z niedostarczaniem organizmowi wystarczającej ilości składników pokarmowych, przez co osłabiony jest cały organizm, cierpią na tym również nasze włosy. Również osoby odżywiające się głównie fast foodami i gotowym jedzeniem do przyrządzenia w mikrofalówce mogą odnotować u siebie problem z wypadającymi włosami – z tego samego powodu, jakim jest brak podstawowych składników odżywczych.

Jeśli chcemy, aby nasze włosy odzyskały siłę, musimy zadbać o dietę bogatą w takie minerały, jak: cynk, żelazo, selen, wapń, w witaminy z grupy B, witaminę E i A oraz w kwasy Omega 3. Warto też wyeliminować używki, pamiętajmy, że włosy mogą wypadać np. z powodu palenia tytoniu!

Jeśli wypadanie włosów ma związek z agresywnymi zabiegami, takimi jak koloryzacja, trwała, intensywne używanie lokówek, prostownic czy suszarek, warto wzmocnić włosy od zewnątrz i od wewnątrz. Warto pić herbatki ziołowe, spożywać suplementy diety wzbogacone o skrzyp polny i inne rośliny lecznicze, a na włosy aplikować maski (w tym maski samodzielnie zrobione, np. z żółtka), odżywki, olejki i inne preparaty o działaniu odbudowującym.