Jak joga może poprawić nasze zdrowie i samopoczucie?

Szkoły jogi przeżywają prawdziwe oblężenie. Za przykładem gwiazd kina i estrady coraz więcej osób decyduje się na wybór tej formy aktywności. Co, poza modą, sprawia, że joga stała się taka popularna?
W odróżnieniu od większości popularnych systemów ćwiczeń joga działa kompleksowo. Jej celem nie jest wyćwiczenie konkretnej grupy mięśni czy zgubienie nadmiernych kilogramów, ale praca nad człowiekiem jako całością, zarówno jego ciałem, jak i umysłem.

Relaksuje i pomaga okiełznać stres
W dzisiejszych czasach, gdy ze wszystkich stron narażeni jesteśmy na stres, nie do przecenienia są relaksacyjne aspekty jogi. Jest to jeden z powodów jej ciągle rosnącej popularności wśród osób, które żyją w ciągłym napięciu. Stosowane ćwiczenia rozluźniają zesztywniałe wskutek napięcia bloki mięśni skuteczniej niż masaże relaksacyjne, a techniki pracy nad oddechem- uspokajają i pozwalają odzyskać psychiczną równowagę. Osoby regularnie praktykujące jogę mówią, że dzięki niej rzadziej wpadają w gniew i lepiej radzą sobie w trudnych sytuacjach.

Poprawia sprawność
Ćwiczenia oddziałują pozytywnie na wiele funkcji organizmu.
Jedną z pierwszych korzyści odczuwanych przez ćwiczących jest poprawa elastyczności i siły mięśni. Efektem ćwiczeń nie jest atrakcyjna rzeźba, ale elastyczność i gibkość ciała, która z kolei przekłada się na jego efektywność. Wyćwiczone ciało mniej się męczy i rzadziej ulega kontuzjom. Pierwsze efekty odczuwalne są już po kilku zajęciach. Oczywiści nie od razu osiągniemy taką elastyczność jak praktykujący od lat jogini, ale nawet taka prosta rzecz, jak sięgnięcia po przedmiot leżący na podłodze bez uczucia łamania w krzyżu znacznie poprawia samopoczucie i jakość życia.

Koryguje wady postawy
Dzięki rozbijaniu bloków mięśniowych oraz ogólnemu rozciąganiu joga jest bardzo polecana dla osób z wadami postawy. Właściwie wykonywane ćwiczenia skutecznie eliminują wszelkie przykurcze. Joga wyrabia również nawyk prostowania sylwetki oraz oddychania pełną piersią, które nie jest możliwe, jeśli się garbimy.

Pomaga w problemach z krążeniem i ciśnieniem krwi
Praktykowanie jogi pomaga również poprawić kondycję układu krwionośnego. Zwiększenie ruchomości w stawach kręgowych powoduje poprawę krążenia w okolicach kręgosłupa, a praca z oddechem pozytywnie wpływa na dotlenienie mózgu. Lepsze ukrwienie połączone w rozładowaniem stresu powoduje, że u ćwiczących osób normalizuje się ciśnienie krwi. W ten sposób ćwiczenie jogi pomaga zarówno osobom ze zbyt wysokim, jak i zbyt niskim ciśnieniem.

Reguluje metabolizm
Czasem słyszy się, że joga odchudza. Nie do końca jest to prawda. Celem nie jest spalanie nadmiernych kilogramów, ale poprawianie wszystkich funkcji organizmu. Jeżeli przyczyną nadwagi jest zwolniony metabolizm, joga może pomóc go poprawić. Wspomaga również problemy z trawieniem oraz eliminuje wiele dolegliwości żołądkowo- jelitowych.

To nie koniec dobroczynnego wpływu tego systemu ćwiczeń na nasz organizm, ponieważ praktykowanie jogi tak naprawdę wpływa na całe nasze życie. Jej celem jest stopniowe i kompleksowe polepszanie funkcjonowania całego naszego ciała oraz psychiki, a docelowo również naszego życia. Warto pamiętać, że podstawą skuteczności jogi jest stałą praktyka, co najmniej 2 razy w tygodniu, a najlepiej każdego dnia. Nie musi to oznaczać codziennych treningów- równie dobrze można ćwiczyć w domu, choć wskazówki doświadczonej osoby na początku nie zaszkodzą.