środa, 12 czerwca, 2024
Dom i ogród

Czy warto zdecydować się na mieszkanie z antresolą?

Mieszkania z antresolą cieszą się coraz większą popularnością. Oferują połączenie zalet mieszkania w bloku z tymi, które przemawiają za tradycyjnym domem jednorodzinnym. Schody, balkon i taras, duża przestrzeń i brak obowiązków związanych z posiadaniem własnego domu – to wszystko zachęca do wyboru mieszkania dwupoziomowego.

Podstawową korzyścią związaną z zakupem mieszkania z antresolą jest cena. Niemal zawsze średnia cena za metr kwadratowy powierzchni będzie niższa od ceny mieszkania, które ma tylko jeden poziom. Wiąże się to z tym, że deweloperzy zwykle ustalają niższą cenę za samą antresolę. Dzięki temu, za te same pieniądze możesz kupić mieszkanie o większej powierzchni.

W porównaniu do zakupu lub budowy domu, również miesięczne koszty utrzymania mieszkania z antresolą są o wiele niższe niż ma to miejsce w przypadku domu jednorodzinnego. Dzięki temu, że cała nieruchomość należy nie tylko do nas ale i naszych sąsiadów, to średnie koszty związane z jej eksploatacją są rozłożone na większą liczbę osób. Również to, co często generuje największe koszty u osób posiadających dom – koszty ogrzewania – w przypadku mieszkania są o wiele niższe. No i oczywiście nie musimy też zajmować się ogrodem – wszak nie jest to pasja dla każdego.

Decydując się na mieszkanie z antresolą musimy liczyć się z tym, że schody staną się jego nieodłącznym elementem, a my codziennie będziemy pokonywać je po kilka razy dziennie. Jeżeli mamy małe dzieci lub zwięrzęta – pamiętajmy o nich na etapie projektowania i wyboru rodzaju schodów. A tutaj pole do popisu jest ogromne, zarówno w kwestii materiałów jak i samego projektu. Do wyboru mamy naprawdę dużo rodzajów schodów, a faktycznym ograniczeniem jest nasz budżet i układ mieszkania, który czasami może ograniczyć pole manewru w tej kwestii.

Antresola bez wątpienia stanowi ciekawy element mieszkania, który przy odpowiednim projekcie może stać się naszym ulubionym miejscem. Dzięki antresoli, możemy zaprojektować mieszkanie w ten sposób, że dokonamy jego podziału na dwie strefy, w których będzie odbywało się życie i nasze funkcjonowanie. Dół – miejsce dzienne i powszechnie dostępne, w którym będziemy jeść, oddawać się rozrywce i przyjmować gości oraz górę, bardziej prywatną i nastawioną na odpoczynek i sen.

Rozważając kupno mieszkania warto rozważyć wybór mieszkania z antresolą. Dzięki temu będziemy mogli połączyć zalety zarówno domu jednorodzinnego jak i mieszkania w bloku.