Wypalanie woka krok po kroku

Kuchnia azjatycka zdobywa sobie z roku na rok coraz więcej miłośników. Niemal bezproblemowa dostępność przypraw oraz podstawowych dodatków kuchni chińskiej, tajskiej, wietnamskiej czy też koreańskiej sprawia, że coraz więcej osób włącza potrawy z tego rejonu świata do swojego domowego zbioru przepisów. A jeżeli mowa o kuchni azjatyckiej, to jej nieodłącznym elementem jest wok – patelnia przypominająca misę o zaokrąglonym lub płaskim, małym dnie.

Tradycyjne woki najczęściej robi się ze stali węglowej lub żeliwa. Te pierwsze szybko przenoszą ciepło i są lekkie, przez co trzymanie ich w jednej ręce nie wymaga wysiłku. Natomiast wok żeliwny jest ciężki i masywny i najczęściej umieszczony jest w stałym miejscu. Na rynku zachodnim pojawiły się również woki pokryte teflonem, jednak nie mają one tak dobrych właściwości jak wymienione wcześniej.

Z woka możemy korzystać na kuchence gazowej, płycie ceramicznej, płycie indukcyjnej, a nawet umieścić go nad grillem lub ogniskiem. Możliwości są nieograniczone.

Wypalanie woka

Nowy, przyniesiony prosto ze sklepu wok nie nadaje się jeszcze do użytku. Musi wcześniej zostać wypalony, czego celem jest wytworzenie specjalnej warstwy ochronnej, która będzie zapobiegać przywieraniu potraw do ścianek naczynia oraz zabezpieczy je przed korozją. Aby wypalić wok (zarówno żeliwny jak i wykonany ze stali węglowej) należy:

  1. Po rozpakowaniu woka należy go dokładnie umyć w ciepłej wodzie z dodatkiem detergentu przy pomocy szorstkiej gąbki. Woki są fabrycznie zabezpieczone woskiem lub olejem przed korozją i przed wypaleniem musimy pozbyć się tej warstwy.
  2. Natychmiast dokładnie wycieramy i suszymy wok tak, aby nie pozostała na nim wilgoć.
  3. Kuchenka gazowa: Jeżeli posiadamy kuchenkę gazową to umieszczamy na niej wok i systematycznie go obracając doprowadzamy do tego, aby jego wnętrze przybrało ciemnobrązowy kolor. Następnie rozprowadzamy w jego wnętrzu cienką warstwę oleju jadalnego przy pomocy np. ręcznika papierowego (nie używamy oliwy) i powtarzamy opalanie nad gazem.

    Piekarnik: Jeżeli nie posiadamy kuchenki gazowej, to możemy wok wypalić w piekarniku. W tym celu rozgrzewamy piekarnik do maksymalnej temperatury, na jaką pozwala i na kratce piekarnika umieszczamy nasmarowany olejem wok. Wcześniej należy zdemontować wszystkie drewniane uchwyty a dno piekarnika wyłożyć folią aluminiową, aby olej miał gdzie się zbierać.

  4. Wok wypalamy tak długo, aż jego wnętrze pokryje się błyszczącą, czarną warstwą.
  5. Po wypaleniu wok odstawiamy do wystygnięcia i przechowujemy w suchym miejscu. Przy dłuższym przechowywaniu zabezpieczamy warstwą oleju jadalnego.
  6. Po wypaleniu woka nie myjemy płynem do naczyń! Zniszczy on warstwę ochronną którą uzyskaliśmy podczas wypalania.